• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Get my FREE Meal Prep Lunches eBook!

New? Start Here
  • About
  • โ˜… Popular โ˜…
  • Printables
  • Videos
  • Shop

Project Meal Plan

Project Meal Plan is a food blog dedicated to make-ahead recipes, meal planning and preparing ahead.

  • Recipes
    • Recipe Filter
    • Popular
    • Meal Prep
    • Latest
    • Videos
  • Course
    • Breakfast
    • Lunch
    • Dinner
    • Sides
    • Snacks
    • Sweets
  • Season
    • Winter
    • Spring
    • Summer
    • Fall
  • Method
    • Baked
    • Stovetop
    • Air Fryer
    • Instant Pot
    • No Heat
  • Meal Prep
    • Freezer Friendly
    • Lunches
    • Breakfasts
    • Chicken
    • Beef & Pork
    • Tips & Tricks
    • All Meal Prep
Home Tips & Tricks
5 /5
GF Gluten Free DF Dairy Free V Vegetarian 30 30 Minutes or Less 5 5 Ingredients or Less

Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Jump to Recipe
By: Danielle6 Comments Posted: 09/25/2018 Updated: 10/15/2019

This post may contain affiliate links. Please read our disclosure policy.

Did you know you can make peanut butter at home with just one ingredient? Yes, ONE ingredient! But is the effort worth it, or should you stick with buying peanut butter at the store? I did some research, made my very own peanut butter, and compared prices to find out. Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Cover image for the article Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?I’m a big fan of making things at home when it’s cheaper to do so, and not too much of a hassle. My skills are limited, so normally “making things” actually means cooking or transforming food into a version you would normally think to just buy at the store. Like Greek yogurt, or pesto! I have a bit of a science background, so I’m always down for an experiment, especially in the name of saving money!

This time, we’re going deep into peanut butter. And I’ll admit, before doing research for this article, I had never actually made peanut butter at home. We normally buy Jif Natural from Costco because it’s pretty reasonably priced and super delicious. I actually had no idea if it would be cheaper to make at home. So I let the research begin! By making my own peanut butter at home.

How do you make homemade peanut butter?

Fortunately, this is an incredibly easy process, and you only need a couple of items. All I needed to buy was the peanuts! To make my homemade peanut butter, I bought a 2.5 pound (40 ounces) container of Super Extra-Large Peanuts, Roasted & Salted Virginia Variety, from Costco for $6.79.

Peanuts purchased from Costco. Store bought vs homemade peanut butter: Which is Cheaper?A Vitamix or food processor is required, and I’ve decided not to factor that price into the cost of making peanut butter for a couple reasons: 1) there are so many different kinds of high powered blenders and food processors that there’s no way to accurately choose a price; 2) most people don’t buy a high powered blender or food processor JUST to make peanut butter, there are tons of other uses.

To make my peanut butter, I followed the instructions for Homemade Peanut Butter from Vitamix, which simply calls for 4 cups of unsalted roasted peanuts. I wasn’t able to find unsalted roasted peanuts in bulk, so I decided to just use salted ones I got at Costco anyway (I don’t think it made a difference besides giving me salted peanut butter!).

After adding the peanuts to my Vitamix, I immediately installed the tamper in the lid and put it on. Starting the power at low, I quickly increased the speed to 10 (the highest level), and blended for about 1 minute until the peanut butter appeared creamy. Yup, that’s it! Just a tiny but of elbow grease and then you’ve got peanut butter!

Making homemade peanut butter in the vitamix to find out Store bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?Making homemade peanut butter in the vitamix to find out Store bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

How much peanut butter did I make?

To make my homemade peanut butter, I started with 4 cups of peanuts, which was about 520g (18.34 ounces) of peanuts.

After following the steps above, I ended up with about 2 cups total of peanut butter, equaling 16.1 ounces (456g), which I have stored in a pint-sized mason jar.

This means a small amount of peanut butter was lost during container transfers (from the Vitamix to the storage container). It’s hard to get every last dribble of peanut butter off from the blades (even with the special scraper) so that’s probably a large part of the loss.

How much time does it take to make homemade peanut butter?

Ultimately, I would say it took about 20 minutes total of my time to make homemade peanut butter. This includes setting up my Vitamix, making the peanut butter, and then cleaning up afterwards. Not a huge time commitment, which is great for homemade stuff.

Storing homemade peanut butter in a mason jar for my experiment: Store bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Notes about making homemade peanut butter:

  • By the way, this peanut butter might look chunky, but it’s really just extra fresh. Okay, yes, they are small chunks of peanut, but it’s not really chunky peanut butter at all. It’s just how it looks right after blending! I don’t like chunky peanut butter, and this is not chunky at all. Vitamix does it best!
  • You’re gonna have to use that tamper to keep moving the peanuts around so they blend!
  • According to the Vitamix recipe, you can freeze peanut butter! I’ve never tried this but I’ll have to keep it in mind if we have too much homemade PB!
  • I own this Certified Reconditioned 780 Vitamix blender, if you were curious (not an affiliate link, just showing you what I used!).
  • I’ve never used a food processor to make peanut butter, but it’s totally possible. Here’s a great recipe for Homemade Peanut Butter Three Ways in the food processor.
  • Surprisingly, I was unable to find organic roasted peanuts without shells at the regular grocery store or at Costco. I did not check specialty food stores like Whole Foods.

How much does it cost to make homemade peanut butter?

I quickly realized there are quite a few variables to consider when comparing costs of homemade versus store bought prices. Were the peanuts bought in bulk? Do you normally buy organic peanut butter? Are your peanuts organic? What is the price of peanuts at the grocery store versus buying in bulk? Lots to think about when comparing prices! I’ll do my best to explain multiple scenarios when considering how much it costs to make homemade peanut butter.

If you buy peanuts in bulk:

This is how I did it. Like I said above, I purchased a 2.5 pound container (40 ounces) of Kirkland Signature brand peanuts at Costco for $6.79 (in Seattle, WA). To make my homemade peanut butter, I used 18.34 ounces (520g) of peanuts.

18.34 ounces / 40 ounces = .459 = 45.9% of the container of peanuts were used
45.9% of $6.79 = $3.11 = the cost of peanuts from Costco (bulk) for homemade peanut butter

I ended up with 16.1 ounces of homemade peanut butter. That means that 16.1 ounces of peanut butter cost $3.11 to make at home with these peanuts, which equals 19.3 cents per ounce of peanut butter.

Homemade peanut butter costs $0.193 per ounce to make with bulk peanuts from Costco.

If you buy peanuts from the grocery store:

At Safeway in Seattle, WA, you can purchase a 34.5 ounce container of Planters Dry Roasted Peanuts for $8.79 (smaller containers of peanuts only get more expensive). Remember, to make my homemade peanut butter, I used 18.34 ounces (520g) of peanuts.

18.34 ounces / 34.5 ounces = .532 = 53.2% of the container of peanuts was used
53.2% of $8.79 = $4.67 = the cost of peanuts from the grocery store for homemade peanut butter

Again, I ended up with 16.1 ounces of homemade peanut butter. That means that 16.1 ounces of peanut butter cost $4.67 to make at home with these peanuts, which equals 29.0 cents per ounce of peanut butter.

Homemade peanut butter costs $0.290 per ounce to make with Planters peanuts from the grocery store.

prices I found during my research for Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

How much does store-bought peanut butter cost?

There are several types of peanut butter and tons of variables, so I decided to get the prices of a few different brands/styles of peanut butter so you can compare your closest favorite. Keep in mind these prices are from September 2018 in Seattle, WA.

A few store-bought peanut butters, in order of least expensive to most expensive:

  • JIF Creamy Peanut Butter (Costco, bulk): 96 ounces for $9.99; price per ounce = $0.111
  • Kirkland Signature Organic Peanut Butter (Costco, bulk organic): 56 ounces for $11.99; price per ounce = $0.214
  • JIF Creamy Peanut Butter (grocery store): 40 ounces for $8.69; price per ounce = $0.217
  • Trader Joe’s Organic Creamy Peanut Butter: 16 ounces for $3.49; price per ounce = $0.218
  • O Organics No-Stir Creamy (grocery store, organic): 18 ounces for $5.79; price per ounce = $0.322
  • CB’s Nuts One Ingredient Peanut Butter (local – grocery store): 16 ounces for $6.49; price per ounce = $0.406

If you’re going to buy peanut butter from the store, buying in bulk is the way to go! Both organic and non-organic peanut butter were cheaper from Costco in bulk than any grocery store brand. But if you don’t have access to Costco or another bulk grocer, Trader Joe’s is the next best option. Their organic peanut butter option is basically the same price as buying regular Jif from the grocery store.

Now to find out: Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Homemade peanut butter for my quest to figure out: Store Bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Store Bought vs Homemade Peanut Butter:

Which is Cheaper?

#1 CHEAPEST PB OPTION: JIF Creamy PB from Costco ($0.111/ounce)

#2 CHEAPEST PB OPTION: Homemade PB with bulk peanuts ($0.193/ounce)

#3 CHEAPEST PB OPTION: Kirkland Signature Organic PB from Costco ($0.214/ounce)

Next cheapest options:
#4: Jif Creamy PB from the grocery store ($0.217/ounce)
#5: Trader Joe’s Organic Creamy PB ($0.218/ounce)
#6: Homemade PB with grocery store peanuts ($0.290/ounce)
#7: O Organics Creamy PB from the grocery store ($0.322/ounce)
#8: CB’s Nuts One Ingredient PB from the grocery store: ($0.406/ounce)

Takeaways from these findings:

  • If you’re on a budget and don’t care as much about organic or extra ingredients, buying JIF or a similar brand from Costco or other bulk grocer is the cheapest option by far.
  • If you want one ingredient peanut butter with no extra sugar or preservatives, making peanut butter at home with peanuts purchased in bulk is the cheapest option.
  • If you want organic peanut butter but do not have time to make it at home or do not have access to peanuts in bulk (check the grocery store bulk foods section for peanuts), you should definitely purchase it at Trader Joe’s for the best price.
  • Based on these prices, I would always suggest making your own peanut butter over buying local, more expensive brands.
  • I think it’s time to start making more peanut butter at home!

Homemade peanut butter on toast. Store bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Did you make this? I want to see how it turned out! Tag me in your social media post @projectmealplan and use #projectmealplan when you share!

Recipe
5 Stars 4 Stars 3 Stars 2 Stars 1 Star 5 from 2 reviews

Homemade Peanut Butter

Yield: 2 cups 1x
Print Save Rate it
Prep: 5 minutesTotal: 5 minutes

A simple recipe for one ingredient homemade peanut butter. Check out the post for price comparisons! Store bought vs Homemade Peanut Butter: Which is Cheaper?

Scale:

Ingredients

  • 4 cups roasted peanuts, salted or unsalted (about 520g)

Instructions

  1. Add peanuts to a high powered blender or Vitamix. Begin blending on low, and then increase to maximum speed. Use the tamper accessory on the Vitamix to help move the peanuts around and blend thoroughly. Blend for about one minute, or until the peanut butter appears creamy.
  2. Store in an airtight container for up to 10 days, or freeze for longer storage.

Equipment

Vitamix 780 blender

Buy Now โ†’

(affiliate link!)

Notes

Adapted from the original Vitamix recipe for Homemade Peanut Butter. Nutrition information estimated with My Fitness Pal.

Nutrition Information

  • Serving Size: 2 tablespoons
  • Calories: 174
  • Fat: 15g
  • Carbohydrates: 6g
  • Protein: 8g
© Author: Danielle
Method: Blended

Did You Make This?

I love seeing what you made! Leave a review below, and be sure to tag me at @ProjectMealPlan when you share a photo!

Tag me on Instagram Rate recipe

That’s it for this edition of Store Bought vs. Homemade! Hope this price comparison was useful to you! Maybe you’ll start making your own peanut butter from now on… share with #projectmealplan if you do!

  • Share
  • Threads
  • Email

About Danielle

Hi, Iโ€™m Danielle! I'm a PNW gal on a mission to help you reduce food waste, and save both time and money with meal planning and make-ahead recipe ideas! I've got weekly meal plan templates and recipes waiting for you!

Read more...

You May Also Like...

  • Store-Bought Vs. Homemade Pesto: Which is Cheaper?
    Store-Bought Vs. Homemade Pesto: Which is Cheaper?
  • Store Bought vs Homemade Roasted Red Bell Peppers
  • Store Bought vs Homemade Applesauce: Which is Cheaper?
  • cover photo with text: store bought vs homemade Greek yogurt: which is cheaper?
    Store Bought vs. Homemade Greek Yogurt: Which is Cheaper?
10 Meal Prep Lunches cover.

Get my FREE Meal Prep Lunches eBook!

Subscribe and receive my FREE Top 10 Meal Prep Lunches eBook PLUS recipes and meal prep tips weekly!

Reader Interactions

Leave a Comment Cancel reply

Have a question? Submit your question or comment below.

Recipe rating 5 Stars 4 Stars 3 Stars 2 Stars 1 Star

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Arnie Fishman says

    Posted on 7/10/21 at 1:40 pm

    Thanks for the article–interesting comparisons. Net takeaway, it is really not that economical to make your own PB unless you have a good cheap source of peanuts. Consider Aldi’s roasted cocktail peanuts. They charge about $1.75 per 16oz vacuum packed container, have very few ingredients in them and are pretty fresh. This is about the lowest price I have seen per volume of peanuts in a non bulk size. That would equate to about $4.50 for the same amount of peanuts (2.5#/40oz) as your Kirkland sample from Costco. That is considerably less $. The standard PB (unblanched, requiring mixing) from TraderJoes is $1.99 at my store location per 16oz making that about one of the best prices around the nation and pretty much equivalient to buying a 1lb container of party peanuts from Aldi.

    Reply
    • Danielle says

      Posted on 7/11/21 at 1:23 pm

      Hi Arnie – That’s a great price and comparison to consider for the Aldi’s roasted peanuts. I agree that it usually comes down to finding a good cheap source of peanuts. And Trader Joe’s peanut butter is certainly a wonderful option at a great price point. Thank you for your comments! I appreciate your addition to the conversation! -Danielle

      Reply
    • James and Deborah Orth says

      Posted on 2/12/23 at 8:48 am

      Aldi is also a good source for cashews. I make a peanut/cashew blend that is better than any store bought peanut butter also you can make cashew milk if you want vegan or you are lactose intolerant

      Reply
  2. James and Deborah Orth says

    Posted on 2/12/23 at 8:42 am

    I also have a reconditioned VitaMix blender. Our local Grocery store Jewel/Osco has a customer loyalty program called MyMixx I get reward coupons for money spent buying groceries I use those rewards tp buy things like free jars of peanuts. I like to do a blend of 8oz unsalted and 8oz of honey roasted peanuts. I have also done a blend of peanuts and cashews (buying the halves and pieces of cashews not whole nuts) I also make fruit smoothies and hot soup in my VitaMix.

    Reply
    • Danielle says

      Posted on 2/13/23 at 10:13 am

      Great tips ๐Ÿ™‚ We don’t have Aldi in my area unfortunately but I’ve heard how wonderful it is! Blending half regular and half honey roasted sounds divine. I just made a smoothie in my VitaMix too ๐Ÿ™‚ Thank you so much for sharing your experience! -Danielle

      Reply
  3. Debbie says

    Posted on 9/9/23 at 11:15 am

    Thanks so much for the peanut butter comparison cost it means so much to me as I am a Vegan and live below the poverty level. I care about all animals I am concerned about palm oil and how they are destroying the orangutans environment. It will not let me rate this for some reason.

    Reply

Primary Sidebar

bio
Follow Danielle on Instagram for more meal planning inspiration!

Popular

Thin Sliced Stovetop Chicken Breast just cooked in a nonstick pan.

Thin Sliced Stovetop Chicken Breasts

meal prep unstuffed pepper bowls in glass 2 compartment containers.

Meal Prep Unstuffed Pepper Bowls

peanut butter powder blueberry cinnamon smoothie with fresh blueberries.

Peanut Butter Powder Blueberry Cinnamon Smoothie

air fryer tuna melt cut in half stacked on a cutting board.

Air Fryer Tuna Melt

Get my FREE Meal Prep Lunches eBook!

In Season

Herby lemon chicken pasta salad in a white bowl.

Herby Lemon Chicken Pasta Salad

No Bake Pecan Pie Date Balls stacked on a plate.

No-Bake Pecan Pie Date Balls

tuna egg salad meal prep with berries and crackers in glass meal prep containers.

Tuna Egg Salad Meal Prep

meal prep soy chorizo breakfast burritos cut in half and zoomed in on inside fillings.

Meal Prep Soy Chorizo Breakfast Burritos

caesar chicken salad lunch wraps cut in half stacked on a cutting board.

Caesar Chicken Salad Lunch Wraps

no-bake cheesecake Greek yogurt cups in mason jars.

No-Bake Cheesecake Greek Yogurt Cups

explore

Free Meal Planning Resources

Weekly meal planner.
free downloads

Meal Planning Templates

Project meal plan
meal plan inspo

Join the Facebook Group

Favorite Cooking Tools
shop

Favorite Cooking Tools

10 Helpful Tips For Beginners
tips & tricks

10 Helpful Tips for Beginners

Explore Meal Prep

Breakfasts

Main Dishes

Tips & Tricks

Snacks

Lunches

Air Fryer

Instant Pot

Freezer Friendly

Get My FREE Meal Prep Lunches eBook!

Privacy Policy

Accessibility

Disclaimers

Contact

© 2025 Project Meal Plan
Site Credits Designed by Melissa Rose Design Developed by Once Coupled
Back to Top